Lofty podbijają rynek

W mieszkaniach w stylu postindustrialnym gustują głównie artyści, dziennikarze i architekci, czyli osoby z tzw. artystyczną duszą, wolne ptaki, lubiące przestrzeń i oryginalność. Takie mieszkania nie są bowiem dla wszystkich. Lofty charakteryzują się surowym, chłodnym i spartańskim wystrojem wnętrz.
Mieszkania są wysokie nawet na pięć metrów, mają ogromne okna, a na wierzchu znajdują się odkryte elementy murów oraz instalacji. Często dochodzi do tego betonowa podłoga.

Główną zaletą tego typu mieszkań jest niczym nieograniczona przestrzeń, wypełniona tylko gdzieniegdzie nowoczesnymi meblami i sprzętem wysokiej jakości. Lofty to doskonała mieszanka historii i nowoczesności. Ci, którzy w nich mieszkają, twierdzą, że pomieszczenia te żyją, mają duszę. Nie da się ukryć, że z pewnością są one stylowe i klimatyczne oraz że czuć w nich niezwykłą atmosferę. Niewątpliwą zaletą loftu jest to, że pomieszczenia te można ukształtować i urządzić jak tylko się chce. Osoby z zapędami dekoratorskimi z pewnością miałyby dokonały materiał do tworzenia, bo przecież zaprojektowanie takiego wnętrza zależy tylko od inwencji twórczej lokatora. Moda na lofty została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych. To tam po raz pierwszy odkryto urok tych poprzemysłowych fabryk, opuszczonych w czasach kryzysu. Z czasem dzięki zainteresowaniu tego typu lokalami wymarłe dzielnice przemysłowe wielkich miast zaczęły na nowo ożywać.

Lofty szczególnie upodobała sobie amerykańska bohema. Po kilkunastu latach moda z USA trafiła do Europy i szczególnie spodobała się we Francji. Zdewastowane budynki z XIX i początków XX wieku zaczęły się odradzać, kiedy przeniesiono do nich galerie, w których organizowano wystawy prac malarzy i fotografów. Z ogromnym opóźnieniem moda na lofty dotarła do Polski. Dopiero od niedawna mieszkania w pofabrycznych budynkach zyskują u nas amatorów, ale trend ten coraz bardziej się rozszerza. Tego typu lokale na sprzedaż czy pod wynajem można już spotkać w wielu polskich miastach. Często lofty są droższe niż M2 w bloku.