Królowa diet – dieta śródziemnomorska

Przerzucając coraz to nowe sposoby na odchudzanie, prędzej czy później dochodzisz do wniosku, że nic nowego już nie wymyślisz. Szczerze mówiąc, to prawda, o tyle że nietrudno się zmęczyć studiowaniem tego co jest i przyswojeniem jak która dieta wpływa na Twoje zdrowie i kondycję. A kiedy poznasz już wszystkie za i przeciw każdej z metod i stwierdzisz, że nic Cię już nie zaskoczy, dieta śródziemnomorska całkowicie odmieni Twój dotychczasowy sposób myślenia. To całkowicie nowa metoda utraty wagi.

Ojcem diety śródziemnomorskiej był Ancel Keys, który poświęcił życie naukowemu badaniu wpływu diety na ludzki organizm. W czasie II wojny światowej Keys przeprowadził szereg badań nad odpornością na głód i różnymi sposobami odżywiania, znanych jako tzw. eksperyment głodowy Minnesota. Wyniki opublikowano po wojnie w dwutomowym opracowaniu pt. Biologia ludzkiego głodu. Keys miał wówczas okazję obserwować zwyczaje żywieniowe ludzi z rejonu Morza Śródziemnego, mieszkając we włoskim Salerno. Pierwsza dieta śródziemnomorska ujrzała światło dzienne w 1945 roku, ale potrzeba było kolejnych 50 lat by zdobyła popularność.

Jedno z pierwszych spostrzeżeń Keys’a dotyczyło dużej ilości wina i makaronu oraz wysokotłuszczowych posiłków spożywanych na co dzień przez Włochów. Teoretycznie konsekwencją takiego sposobu odżywiania powinny być masowe dolegliwości związane z wysokim ciśnieniem krwi i problemy kardiologiczne. W praktyce tak nie jest. Skłoniło to Keys’a do bliższego przyjrzenia się składowym tych posiłków i zwyczajom kulinarnym. Odkrycie polegało na tym, że w przeciwieństwie do Amerykanów, Włosi używają całkowicie innych tłuszczów – do smażenia i doprawiania potraw. W pierwszym przypadku są to prawie wyłącznie tłuszcze zwierzęce: masło, smalec, choć także oleje roślinne. W kuchni włoskiej dominuje zaś zdecydowanie oliwa z oliwek. To samo dotyczy Grecji i południa Francji.

Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które zapobiegają schorzeniom serca, działające przeciwzapalnie naturalne polifenole i przeciwutleniacze. Dodatkową korzyścią z powszechnego stosowania oliwy z oliwek jest eliminacja z posiłków tłuszczów nasyconych. Podobnie regularne jedzenie tłustych ryb, np. sardynek, przynosi dobre dla zdrowia efekty. Tłuste ryby są bowiem doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu Omega-3, a ich pochodne właśnie – dzięki właściwościom przeciwzapalnym i zawartości tlenku azotu – utrzymują serce w dobrym zdrowiu i regulują ciśnienie krwi. Wino, zwłaszcza czerwone, zawiera z kolei kombinację składników roślinnych o wyjątkowym znaczeniu dla równowagi biochemicznej ludzkiego organizmu.

Wydaje się przy tym oczywiste, że niebagatelną rolę w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego odgrywa aktywny tryb życia i duża ilość czasu spędzana na świeżym powietrzu. Oznacza to, że zmiana zwyczajów żywieniowych nie jest jedynym warunkiem sukcesu tej diety. Nie każdy też lubi oliwę z oliwek, a także lubi własnoręcznie gotować. Tak czy inaczej jeśli nie lubisz za dużo czasu spędzać w kuchni, to choćby najzdrowsze składniki w niczym nie pomogą.