Kod DNA – typ genomu

Od zbadania pierwszego kompletnego kodu DNA człowieka minęło już kilka dobrych lat. Od tamtego czasu technika zajmująca się ludzkim genomem poszła do przodu dzięki czemu własny kod może zbadać za odpowiednią opłatą każdy z nas. I wiele firm na rynku oferuje takie usługi. Niestety nie obejmują one badań pełnego ludzkiego kodu, a jedynie kilkaset tysięcy jego sekwencji. Jednak wielu ludzi spragnionych poznania swego organizmu od strony genetycznej skuszonych dostępem do nowinek techniczno–medycznych coraz częściej decyduje się na przeprowadzenie badań w omawianym kierunku.

Czego zatem może dowiedzieć się osoba która w specjalistycznym centrum medycznym przeprowadziła takie badania – w chwili obecnej można je także przeprowadzić w naszym kraju? Przede wszystkim badania dają odpowiedź na pytanie, na jakie choroby jesteśmy najbardziej podatni. Dzięki badaniom możemy zatem dowiedzieć się czy jesteśmy zagrożeni cukrzycą lub jakimś nowotworem. Wydaje się zatem tutaj, że wydatek niemal dwóch tysięcy złotych – lub tysiąca dolarów jeśli mieszkamy w USA i tam robimy badania – nie jest pozbawiony sensu.

Bowiem jeżeli podejrzewamy u siebie skłonność do jakiejś choroby, to badania DNA powinny ją wykryć. Pamiętajmy jednak tutaj, że samo badanie nie powie nam czy na pewno zachorujemy na nowotwór. Daje ono jedynie odpowiedź na pytanie o potencjalne zagrożenia, a do realnego zachorowania od samej podatności jest jeszcze kawał drogi. Nie panikujmy więc jeżeli po zrobieniu badań wyjdzie nam, że jesteśmy podatni na jakąś śmiertelną chorobę, bo jest wielce prawdopodobne, ze nigdy na nią nie zachorujemy. I bądźmy świadomi faktu, że pomimo całkowitego odczytania ludzkiego genomu, nie odkryto jeszcze wielu jego tajemnic. A oferowane badania są raczej na dzień dzisiejszy pewną gałęzią przemysłu medycznego niż źródłem wiarygodnych informacji. Zatem osoby które w chwili obecnej robią sobie takie badania będą tak naprawdę musiały poczekać kilka lat, zanim stanie się możliwa ich wiarygodna interpretacja.

Inną kwestią jest to, że w chwili obecnej największą popularnością cieszą się testy na ojcostwo robione potajemnie przez mężczyzn niepewnych wierności swoich małżonek. Testy takie są możliwe do wykonania przy pomocy próbek DNA dostarczonych od ojca i dziecka – DNA matki nie jest wymagane.

Jak zatem mogliśmy się tutaj przekonać badania własnego genomu mogą nam bardzo wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia i życia osobistego, a nie wykluczone, ze w przyszłości powstaną serwisy randkowe, na których nie będziemy udostępniać własne zdjęcia lecz właśnie własny genom. A taka wizja pewnie niejednemu z nas się nie spodoba, ponieważ w genomie nie da się ukryć tego co można schować pod makijażem lub nieszczerym uśmiechem. Ale postęp techniczny idzie tak szybko, że jest całkiem prawdopodobne, że za dwadzieścia lat partnerzy przed ślubem, aby mieć pewność trafnego wyboru, będą domagać się przed zawarciem umowy małżeńskiej okazania własnego kodu DNA.

I w oto taki sposób inżynieria genetyczna wzniesie się na szczyt możliwości doboru naturalnego, jest bowiem całkiem prawdopodobne, ze w internecie powstaną wyszukiwarki, które będą dawały swoim użytkownikom możliwość skonfigurowania i wyszukania tego jedynego genomu o określonych cechach, na których nam zależy. Brzmi to trochę jak jakaś absurdalna wizja z filmu science fiction, wybieranie partnera za pomocą cech kodu DNA, ale już w tej chwili za oceanem powstają bazy złożone z genomów ochotników biorących udział w pionierskich badaniach ludzkiego genomu. A bazy te mogą stać się za jakiś czas źródłami omawianych tutaj serwisów randkowych.